Toyota GR Supra

Piąta generacja kultowego modelu debiutuje na rynku w 2019 roku pod nazwą Toyota GR Supra. GR to skrót od Gazoo Racing czyli wyczynowego działu Toyoty. Tym skrótem będą też wkrótce oznaczane inne modele japońskiego producenta. Kompaktowe nadwozie coupe z długą maską, kilkoma mocniejszymi przetłoczeniami i dwoma garbami na dachu, z pewnością wyróżnia nową Toyotę „z tłumu” i jasno sugeruje, że mamy do czynienia z mocnym autem. Najważniejsze wyróżniki Supry czyli 6-cylindorwy silnik i tylny napęd zostają również zachowane w najnowszym wcieleniu. Główni rywale rynkowi to: Nissan 370Z, Jaguar F-Type, Porsche Cayman.

Opis

Najnowsza Supra produkowana jest w Austrii razem z siostrzanym BMW Z4, z którym dzieli większość elementów konstrukcyjnych, w tym rzędowy silnik  R6 o mocy 340 KM oraz multimedia z systemem iDrive i 8,8-calowym ekranem. Nawet kluczyk okraszony logo Toyoty, pochodzi z BMW. Z4 jest jednak dostępne jako roadster, więc klienci bawarskiej marki szukający coupe mogą zdecydować się na Toyotę.

Auto jest dwuosobowe ponieważ konstruktorom zależało na optymalizacji właściwości jezdnych dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy rozstawem osi i kół. Aktualna Supra jest też najkrótsza w historii modelu (437,9 cm). Mamy więc krótki rozstaw osi przy szerokim rozstawie kół i nisko położonym środku ciężkości, co w połączeniu z niewielką masą i sztywnym nadwoziem gwarantuje emocje i precyzję prowadzenia. To właśnie emocje przyszłych kierowców były w centrum uwagi projektantów.

Silnik umieszczony z przodu, dzięki sporej mocy i 500 Nm momentu obrotowego rozpędza niewielkie coupe do „setki”  w ciągu 4,3 s. Maksymalna prędkość to 250 km/h, więc aby ją w razie potrzeby sprawnie wytracić samochód wyposażono w tarcze i zaciski hamulcowe Brembo.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć tego ekscytującego auta.

Parametry

Marka Toyota
Model GR Supra
Wymiary zewnętrzne długość/szerokość/wysokość: 437,9/185,4/129,2 cm ; masa całkowita bez kierowcy 1495 kg
Silniki benzynowe 3.0 R6 z turbiną typu twin-scroll (o mocy 340 KM i 500 Nm momentu obrotowego)
Cena od (orientacyjna w zł) 316 000 zł za wersję najlepiej wyposażoną