Volkswagen Golf / e-Golf

W 2019 roku debiutował najnowszy model Golfa VIII generacji. Auto po raz kolejny wyznacza standardy w klasie kompaktów, czyli do niedawna tych najbardziej praktycznych samochodów na co dzień. Wystarczająco dużych oraz wygodnych, żeby pojechać nimi w dalszą trasę, a przy tym przystępnych cenowo. Ostatnio jednak ten segment, a z nim również Golf, tracą na popularności na rzecz kompaktowych SUV-ów i crossoverów. W gamie Volkswagena taką rolę pełnią T-Roc i Tiguan.

Opis

Golf do tej pory dostępny był jako hatchback, kombi (Variant) i lekko „uterenowione” kombi (Alltrack). Dla zwolenników dynamiczniejszej jazdy VW oferuje Golfa GTI (o mocy 245 KM) czyli klasyka hot hatchy oraz jeszcze mocniejszą wersję R z napędem na obie osie (moc 310 KM). Gamę uzupełniał też elektryczny e-Golf. Auta te oferowane są wciąż u dilerów obok nowej 8-generacji Golfa.

Najnowszy Golf VIII na razie dostępny jest jako hatchback w trzech wersjach wyposażenia: Golf, Life i Style. Aktualnie oferowane są cztery silniki benzynowe o różnej mocy (od 90 do 150 KM)  w tym jedna miękka hybryda oraz dwa diesle 2.0 TDI (115 lub 150 KM). W porównaniu do poprzednika auto nie zmieniło drastycznie wyglądu. To raczej ewolucja stylistyczna wygładzająca rysy nadwozia i upodabniająca je nieco do Seata Leona. To co najbardziej widoczne, to rewolucyjne zmiany wewnątrz, rozbudowana elektronika, multimedia i totalna wszechobecność dotykowych ekranów i gładzików. Te rozwiązania są niestety znacznie mniej wygodne niż wzorcowe pod tym względem elementy obsługi w poprzedniej generacji modelu.

Szeroka gama silników oraz długa lista wyposażenia dodatkowego może spowodować, że cena Golfa zaczynająca się od ponad 70 000 zł  poszybuje mocno w górę, zbliżając się nawet do górnych granic drugiej setki w przypadku Golfa R.

Nowy model jest nieco droższy od poprzedniego i nie są na niego oferowane tak duże rabaty jak na 7-generację. Może jest to więc dobry moment żeby skusić się jeszcze na „starego” Golfa w nowej niższej cenie.

Główni konkurenci: Toyota Corolla, Ford Focus i Opel Astra oraz Kia Ceed, Mazda 3, Peugeot 308, Renault Megane.

Nowy Volkswagen Golf VIII 2019

Więcej informacji i zdjęć nowego Golfa VIII znajdziesz tutaj.

Foto: VW

Parametry

Marka Volkswagen
Model Golf VIII
Wymiary zewnętrzne długość/szerokość/wysokość: 428/179/146 cm ; pojemność bagażnika min/max: 380/1237 l
Silniki benzynowe o pojemności od 1.0 do 1,5 l (mocy od 90 do 150 KM) ; trubodiesle o pojemności 2.0 l (moc od 115 do 184 KM ; elektryczny e-Golf o mocy 136 KM
Cena od (orientacyjna w zł) 70 000 (169 500 e-Golf)