Nowa Mazda 3

Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała najnowszą, czwartą już odsłonę kompaktowej „Trójki”. Auto jest podobnej wielkości co model dotychczasowy, ale proporcje wydają się znaczenie lepsze, a sylwetka bardziej dynamiczna. Dostępne będą dwie wersja nadwozia: zadziorny 5-drzwiowy hatchback i bardziej wyważony sedan.

Mazda 3 hatchback i sedan
Mazda 3 hatchback i sedan

Nowa Mazda 3 ma być modelem przełomowym. To pierwsze auto jap0ńskiego producenta zaprojektowane na nowej platformie Skyactive Vehicle Architecture, którego design opiera się o najnowszą interpretację ducha projektowania w ruchu „kodo”.

Wnętrze zaprojektowano minimalistycznie ale praktycznie i nowocześnie. Wyposażono je również w modne multimedia zwieńczone prawie 9-calowym ekranem dotykowym i porządnym systemem audio. Także systemy bezpieczeństwa posiadają wszystkie funkcje, których oczekiwalibyśmy od nowoczesnego samochodu celującego w segment premium, w tym m.in: monitorowanie kondycji kierowcy, kontrolę ruchu poprzecznego, wspomaganie ruchu w korkach. Nowością w Mazdzie będzie też kolanowa poduszka powietrzna dla kierowcy. Kabina jest dobrze wyciszona, m.in. dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej podłogi.

Mazda 3 - wnętrze
Mazda 3 – wnętrze

Rewolucyjny jest jeden z oferowanych silników benzynowych nazwany Skyactiv-X wspierany przez poprawiający ekonomikę jazdy układ M Hybrid. Silnik ten działa w dwóch trybach: iskrowym i samoczynnym, dzięki czemu jest mocniejszy, oszczędniejszy i szybciej reaguje na polecenia kierowcy, oczywiście bez turbo. Do oferty w Europie trafią jeszcze dwa silniki benzynowe (1.5 i 2.0) oraz diesel 1.8 (o mocy 115 KM). Dostępny będzie również napęd na 4 koła o nazwie i-Activ AWD.

Nowy kompakt pojawi się w salonach na wiosnę 2019. Cen jeszcze nie znamy.

Dodaj komentarz