Zakup samochodu – jak i gdzie kupować

Jaki samochód.

Zakup samochodu to seria trudnych decyzji, które musimy podjąć. Jaki, jak duży, z jakim nadwoziem i silnikiem samochód chcemy mieć i gdzie będziemy nim jeździć – to pierwsza sprawa którą powinniśmy przemyśleć. Trzeba wstępnie zastanowić się jakiej wielkości auto, z którego segmentu, o jakiej charakterystyce i z jakim silnikiem będzie dla nas najlepsze lub jakim po prostu chcemy jeździć (emocje) i jaką kwotę możemy maksymalnie przeznaczyć na zakup lub na miesięczną ratę (studzimy emocje 🙂 ). Zachęcamy do zapoznania się z naszym katalogiem nowych samochodów oferowanych w Polsce . Warto się też zastanowić nad niezbędnymi elementami wyposażenia – zobacz porady jak wyposażyć auto. Nie zapomnijcie też o odpowiednim silniku czy nawet rodzaju napędu dobranym do rozmiarów i charakteru użytkowania samochodu (więcej w naszym artykule o trendach w dziedzinie silników i rodzajów napędu)

Nowy czy używany.

Niektórzy mówią, że skoro nie kupują używanych butów, to dlaczego mieliby kupować używany samochód. Niestety rzeczywistość w Polsce jest dużo bardziej prozaiczna. Przy cenach aut często wyższych niż w Europie Zachodniej i naszych zarobkach, wielu z nas nie stać na nowe auto spełniające nasze oczekiwania. Poza tym samochód używany (nawet lekko) to może być spora oszczędność jeśli wybierzemy właściwie –  zobacz jak sprawdzić samochód używany.


Jakie oczekiwania i jakie możliwości.

Przy budżecie 30 tys. zł nie mamy co myśleć o nowym sensownym aucie rodzinnym, ale już nowy samochód miejski przy lekkim naciągnięciu budżetu możemy kupić. W używanych samochodach możemy wybierać, a cena jest zależna wprost od stanu i zużycia pojazdu. Nie dajmy się więc zbyt łatwo uwieść.

Dysponując kwotą 60 tys. zł możemy myśleć o całkiem porządnym nowym kompakcie lub używanym SUV-ie.

Powyżej 80 tys. zł wybór jest już naprawdę duży i można wyjechać dobrym, nowym, średniej wielkości samochodem, crossoverem, a nawet SUV-em lub kupić całkiem porządne lekko używane auto klasy średniej czy SUV.

Zamiast kupować przechodzone auto używane z nieco wyższej półki, warto wybrać nieco skromniejszy nowy lub prawie nowy samochód i przewidywalne koszty przez kilka kolejnych lat.

Jeśli chodzi o samochody droższe, obowiązują podobne zasady jak powyżej, ale wybór jest większy i mniej zależny od ceny. Niemniej jednak musimy zawsze pamiętać o późniejszych kosztach eksploatacji auta.

Koszt nabycia i koszt posiadania.

BMW, Audi, Mercedes czy inne auta tzw. marek premium dodają prestiżu i mają solidną renomę. Jednak trzeba też pamiętać o późniejszych kosztach ich użytkowania i serwisowania. Warto się dobrze zastanowić czy nas na nie stać, nawet jeśli (a może tym bardziej jeśli) są mocno używane. Części do tych samochodów i robocizna są droższe, więc utrzymanie ich w dobrej kondycji będzie nas więcej kosztowało.

Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie auta mocno używanego z dużym przebiegiem zachęcamy do zapoznania się z rynkową ofertą samochodów nowych i prawie nowych, bo może się okazać, że po negocjacjach cenowych znajdziemy „coś” dla siebie. Pamiętajmy też, że na takie auto możemy uzyskać atrakcyjniejsze finansowanie (więcej o sposobach finansowania zakupu).

Jak kupować nowe.

Przy zakupie samochodu nowego mamy do wyboru ofertę autoryzowanych dealerów lub niezależnych brokerów/importerów. Ci drudzy oferują raczej samochody z wyższej półki, a do skorzystania z ich usług może nas skłonić właśnie duża różnica w cenie, która rośnie wraz z wartością oferowanego auta.

Pamiętajmy, że u dealera można też sporo wytargować z pierwotnej ceny. Warto korzystać z wyprzedaży rocznika, oferty na samochody prezentacyjne i innych bonusów okresowo oferowanych przez poszczególnych importerów.

Zmniejszamy ryzyko przy zakupie auta używanego.

Zakup używanego samochodu niesie ze sobą spore ryzyko, a na naszym rynku działa wielu nieuczciwych handlarzy, którzy sprowadzają samochody wątpliwej jakości, po przejściach i powypadkowe. Jak unikać takich „okazji”.

W salonie dealera możemy spotkać się z ofertą z programu odsprzedaży aut lekko używanych. Będą to auta tzw. prezentacyjne dealera albo ze specjalnego programu odsprzedaży certyfikowanych samochodów używanych z gwarancją producenta. Sprawdź wybrane przez nas programy odsprzedaży sprawdzonych aut używanych.

Dealerzy oferują też samochody używane z odkupu od klientów, które powinny podlegać kontroli i być objęte dodatkową gwarancją. Cena jest wtedy wyższa niż np. w komisie, ale auto lepsze i pewniejsze.

Na rynku działa coraz więcej firm profesjonalnie zajmujących się sprzedażą używanych samochodów, którym zależy na jakości oferowanych aut. Takie firmy skupują samochody flotowe, po leasingowe oraz od klientów indywidualnych i sprawdzają je pod kątem wypadkowości i stanu technicznego. Lepiej kupić auto w takiej firmie, jeśli sprawdzimy jej wiarygodność i uzyskamy gwarancję, niż u handlarza.

Tworzymy bazę wiarygodnych sprzedawców i atrakcyjnych ofert

Tworzymy dla Was katalog firm zajmujących się sprzedażą sprawdzonych samochodów używanych oraz nowych w atrakcyjnych cenach. Będziemy też informować o aktualnych ofertach specjalnych na samochody zarówno nowe jak i używane. To powinno Wam pomóc w znalezieniu porządnego auta za sensowne pieniądze. Zobacz przykładowe oferty aut z pewnego źródła.

Firmy oferujące wysoką jakość obsługi i sprawdzone, godne polecenia samochody zachęcamy do kontaktu z nami.