Wszystkie 6. SUV / crossovery / terenowe

SUV-y, crossovery i auta terenowe to najpopularniejszy obecnie segment rynku ze względu na wszechstronność użytkową. Właściwie każdy rodzaj samochodu można nieco „uterenowić” robiąc z niego SUV-a lub crossover-a poprzez dodanie kilku plastików. Często możliwości terenowe takiego auta zaczynają się i kończą na stylizacji. Z drugiej jednak strony samo podniesienie zawieszenia i kilka osłon, nie mówiąc już o napędzie na 4 koła (w wielu SUV-ach jest to tylko opcja), daje już korzyści w mieście i lekkim terenie czy na śniegu. Większość SUV-ów ma wyższe nadwozie co daje lepszą widoczność i skutkuje większą ilością miejsca w środku przy stosunkowo mniejszej długości nadwozia.

Zdecydowaliśmy się umieścić małe, średnie i duże SUVy, razem z crossoverami i samochodami terenowymi, ponieważ granica podziału jest tu często bardzo płynna, a samochody są bardzo zróżnicowane.

Audi A6 Allroad to przecież kombi, ale dzięki napędowi Quattro i pneumatycznemu zawieszeniu ma spore możliwości poza asfaltem i trudno tu mówić o ściemie. Subaru Forester nawet w nieco trudniejszym terenie radzi sobie prawie tak dobrze jak na asfalcie, ale nie jest przecież samochodem typowo terenowym. Natomiast Toyota Land Cruiser, Range Rover i Land Rover Discovery to prawdziwi twardziele w terenie, a sprawdzają się i najczęściej funkcjonują jako eleganckie samochody na co dzień. Z kolei BMW X5, czy Audi Q7 to prawdziwie wygodne limuzyny z dużą ilością miejsca wewnątrz i dodatkową opcją zjechania z asfaltu.

Pojawiają się tu też prawdziwe terenowe auta jak np. Land Rover Defender, Mercedes G klasa czy Jeep Wrangler, które występują również w ucywilizowanych wersjach pełniąc rolę samochodów na co dzień. Z kolei Citroen Cactus to naprawdę fajny i pomysłowy crossover z lekko terenową stylistyką i ciekawymi rozwiązaniami za rozsądne pieniądze.

Wiele jest różnic, ale jedna cecha wspólna, no dobrze dwie – samochody te są praktyczne… i modne. Dlatego wciąż zyskują sobie nowych zwolenników, wśród których jest znaczna liczba kobiet.

Poniżej prezentujemy SUV-y, crossovery i auta terenowe dostępne na polskim rynku.

Segmenty aut