Nawet pięć lat więzienia za cofnięcie licznika w samochodzie.

Kary za cofanie liczników samochodowych

Ustawodawca wreszcie zdecydował się na surowe kary za cofanie liczników w autach. Za każde przekręcenie licznika lub niezgłoszenie jego wymiany ma od 1 stycznia 2019 roku grozić kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Co istotne karze będzie podlegał zarówno zlecający np. właściciel czy handlarz jak również dokonujący manipulacji mechanik. Jeśli licznik zostanie wymieniony na nowy, należy to zgłosić niezwłocznie, w następnym dniu roboczym w stacji kontroli pojazdów. Diagnosta przekaże do centralnej ewidencji pojazdów informacje na temat daty i przyczyny wymiany oraz stanu licznika przed wymianą. Dzięki temu nowy właściciel będzie w stanie sprawdzić jaki faktycznie przebieg ma jego auto. Podobne zasady dotyczą liczników motogodzin w pojazdach specjalistycznych.

Nowością będzie też możliwość sprawdzenia stanu licznika przez policję lub ITD i przekazania tej informacji do ewidencji.

Podobne kary obowiązują już od dawna np. w Niemczech, co tłumaczy dlaczego samochody używane sprzedawane w Polsce mają średnio dużo niższe przebiegi niż te za naszą zachodnią granicą. Czas skończyć z tą „magią”. Miejmy nadzieję że nowe przepisy to ułatwią i nie pozostaną martwą literą prawa.

 

Dodaj komentarz