Volvo XC40

Volvo XC40

Volvo właśnie rozszerza gamę produkowanych przez siebie SUV-ów i crossoverów o nowe Volvo XC40. Auto różni się nieco od swoich większych braci zarówno wyglądem jak i charakterem i już na pierwszy rzut oka widać, że ma nieco „luźniejszy” styl.

Nadwozie

Kompaktowy SUV Volvo został skonstruowany na zupełnie nowej płycie podłogowej CMA i  jest nieco mniejszy od XC60 (długość 4425, szerokość 1863 i wysokość nadwozia 1658 mm) co czyni go konkurentem dla Audi Q3 i BMW X1. XC40 nie jest oczywiście samochodem terenowym, ale spory 21,1 cm prześwit gwarantuje praktyczność auta w „miejskiej dżungli” i lekkim terenie. Zgodnie z aktualną modą dach może być lakierowany na biało lub czarno by w ten sposób odróżnić go od reszty nadwozia

Wnętrze

Podniesiona karoseria o regularnej bryle gwarantuje sporo miejsca w środku i duży 460-litrowy bagażnik. Producent zadbał też o praktyczne, duże schowki znajdujące się w drzwiach i pod siedzeniami, które ułatwiają wykorzystanie wnętrza i poprawiają funkcjonalność. Wnętrze nie wykorzystuje drogich materiałów (drewna czy aluminium) znanych z większych modeli Volvo, ale wygląda elegancko, a na środkowej konsoli możemy znaleźć 9-calowy ekran jak w modelu XC60. Do dyspozycji pasażerów jest też specjalne miejsce na telefony z indukcyjna ładowarką i wyjmowany kosz na odpadki na tunelu środkowym.

Technologia

W XC40 znajdziemy te same technologie dbające o bezpieczeństwo pasażerów oraz łączność i multimedia co w większych modelach serii 60 i 90. System jazdy pół-autonomicznej, Pilot Assist, City Safety, monitorowanie toru jazdy, ruchu poprzecznego z hamowaniem awaryjnym oraz kamera 360° czynią z nowego Volvo jeden z najlepiej wyposażonych samochodów w klasie.

Silniki

Na początku SUV Volvo będzie oferowany z dieslem D4 dysponującym mocą 190 KM i benzynowym silnikiem T5 o mocy 247 KM. Obie wersje dostępne będą tylko z napędem na obie osie i skrzynią automatyczną Geartronic. Później gama jednostek zostanie poszerzona o 3-cylindrową T3 1.5 turbo (150 KM), T4 2.0 (190 KM), diesla D3 2.0 150 KM, hybrydę oraz wersję elektryczną.

Nowy program zakupu

Produkcja rozpocznie się w listopadzie w Belgijskim mieście Ghent. Volvo XC40 to pierwszy model marki dostępny w systemie abonamentowym Care by Volvo, który ma uczynić samochód bardziej przystępnym i łatwiejszym w utrzymaniu. Za miesięczną opłatę otrzymujemy kluczyki do samochodu i pakiet usług dodatkowych łącznie z usługą concierge dotyczącą obsługi auta. Ponadto dla klientów abonamentowych w standardzie dostępna będzie możliwość współdzielenia ich Volvo ze znajomymi (Volvo on Call), co technicznie ułatwi cyfrowy kluczyk uruchamiający auto kodem za pomocą telefonu. Zamówienia można już składać przez internet.

Ceny i dostępność

Cena startowa Volvo XC40 to aktualnie 180 950 zł za diesla D4 AWD w wersji Momentum i 185 400 zł za benzynowy T5 AWD również w wersji Momentum. Są to samochody z górnego przedziału cennika. Auta ze słabszymi jednostkami, w niższych cenach dostępne będą wiosną przyszłego roku.

Dodaj komentarz