4 skuteczne sposoby zapobiegania kradzieży samochodu metodą na tzw. walizkę.

Bardzo popularna jest aktualnie metoda kradzieży samochodów na tzw. walizkę, czyli z użyciem przedłużacza sygnału nadawanego przez kluczyk. Stosowana jest ona przez złodziei w autach z bezkluczykowym dostępem (keyless entry).

Jej popularność wynika z prostoty i szybkości działania oraz możliwości przeprowadzenia kradzieży nawet przez mało wprawnego złodzieja dysponującego jedynie odpowiednim sprzętem.

Dzięki dość prostemu systemowi, złodziej stojący przy aucie może odebrać sygnał z kluczyka znajdującego się np. w domu właściciela i uruchomić samochód. Metoda ta wymaga zaangażowania co najmniej dwóch osób, z których jedna ze wzmacniaczem / przedłużaczem sygnału (tzw. walizką) zbliża się na najmniejszą możliwą odległości do kluczyka np. do domu w którego przedpokoju leży kluczyk. Natomiast osoba wyposażona w odbiornik, stojąc przy aucie odbiera wzmocniony sygnał i otwiera, a potem uruchamia silnik. Raz uruchomione w ten sposób auto nie zgaśnie, aż do momentu wyłączenia zapłonu przez kierowcę. Można więc nim bez problemu odjechać w dowolne miejsce.

Takiej kradzieży da się zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć jej prawdopodobieństwo na kilka dość prostych sposobów, poprzez:

  • przechowywanie kluczyka w domu z daleka od drzwi i okien lub w metalowym pudełku, które skutecznie zagłuszy sygnał.
  • zakup specjalnego futerału na kluczyk, który blokuje sygnał. Szeroka oferta takich gadżetów dostępna jest w Internecie za niewielkie pieniądze. Jednak utrudnia on nieco użytkowanie auta, gdyż kluczyk trzeba wyjąć z futerału lub otworzyć futerał i przełożyć kluczyk do innej kieszonki chcąc dostać się do samochodu.
  • stosowanie mechanicznych zabezpieczeń np. blokady skrzyni biegów czy kierownicy
  • montaż dodatkowego elektronicznego zabezpieczenia odcinającego zapłon

Oczywiście poza powyższymi sposobami pamiętajmy o tym, żeby nie pozostawiać nigdzie kluczyka bez opieki np. w szatni restauracji. Bardzo ważne jest też by nie dopuścić do jego kradzieży, ponieważ wtedy praktycznie żaden ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Jeżeli natomiast kluczyk utracimy w wyniku rozboju czy rabunku (z użyciem przemocy) lub kradzieży z włamaniem, wtedy odszkodowanie co do zasady nam przysługuje.