Zmiany w przepisach ruchu drogowego 2019-2020

Pod koniec 2019 i na początku 2020 roku możemy spodziewać się kilku istotnych zmian w przepisach ruchu drogowego. Poniżej prezentujemy skrótowo najważniejsze z nich, które wpływają na szeroko pojęte bezpieczeństwo na drogach:

  • „Korytarz życia” – tworzenie zawczasu miejsca do przejazdu auta uprzywilejowanego to teraz będzie obowiązek. Wolny korytarz musimy zostawić nie tylko w korku na autostradzie, ale również wszędzie tam gdzie tworzą się nawet drobne zatory np. w mieście przed światłami. W przepisach definiowane jest to jako „warunki zwiększonego natężenia ruchu…”  Kierowcy z lewego pasa muszą stawać najbliżej lewej krawędzi jezdni, a pozostali najbliżej prawej strony swojego pasa. Za niestosowanie się do tego przepisu grozi  500 zł mandat.
  • Jazda na „suwak” – od teraz kierowca będący na pasie umożliwiającym kontynuację jazdy na wprost, będzie obowiązkowo wpuszczał jedno auto z kończącego się pasa ruchu, lub dwa auta jeśli kończą się pasy po obu jego stronach. Pierwszy może wjechać samochód z prawej strony. Za „brak kultury” grozi w tym przypadku również 500 zł mandat.
  • Policja może więcej – już od 7 listopada policjanci mogą ustawić się do kontroli w niemal dowolnym miejscu (sic!), bez względu na obowiązujące przepisy, jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu. Podczas kontroli trzeźwości umundurowany policjant nie musi się legitymować. Za to kierowca musi trzymać ręce na kierownicy i ma obowiązek pozostać w samochodzie podczas każdej kontroli (chyba że policjant zaprosi go do radiowozu). Za niestosowanie się do tego wymogu lub za inne niewłaściwe zachowanie spodziewajmy się 500 zł mandatu.
  • Policjant będzie miał prawo spisać stan licznika podczas kontroli drogowej – odczyt ten zostanie wpisany do bazy CEPiK. Może to spowoduje, że na rynku samochodów używanych w Polsce zobaczymy podobne odczyty przebiegów jak w Europie zachodniej.
  • Wymianę licznika w samochodzie trzeba będzie zgłosić – od 1 stycznia 2020 roku trzeba będzie zalegalizować wymieniony licznik na stacji kontroli pojazdów – koszt 52 zł. Jeśli ten obowiązek nie zostanie dopełniony, właścicielowi grozi kara 3000 zł.
  • Bezwzględny obowiązek informowania o zbyciu pojazdu – od 1 stycznia 2020 roku, martwy do tej pory przepis, który wymagał powiadomienia wydziału komunikacji o zmianie właściciela pojazdu, zastąpi obowiązek powiadomienia starosty z sankcją w postaci 1 000 zł kary.

Jak widzicie większości z tych przepisów można śmiało przyklasnąć ponieważ powinny one pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na naszych drogach. Co do uprawnień policji – no cóż każdy kij ma dwa końce, ale wierzymy w dobre intencje naszych stróżów prawa.

W najbliższej przyszłości możemy się też spodziewać, że wzrosną kwoty mandatów, ale o tym pewnie kiedy indziej. Oby nie za szybko.