Volvo XC40 Recharge – szwedzka elektryfikacja

Model XC40 Recharge to w pełni elektryczne Volvo, które otwiera zupełnie nową gamę modelową – aut napędzanych na prąd.

Szwedzi zapowiedzieli, że do 2025 roku chcą osiągnąć stan, by elektryczne Volvo stanowiły połowę sprzedaży wszystkich aut tej marki. W ciągu najbliższych pięciu lat każdy model tego producenta ma być dostępny właśnie w wersji napędzanej za pomocą prądu. By zachęcić potencjalnych nabywców do kupna auta wersji elektrycznej i osiągnąć zamierzone cele Volvo zwróci klientowi decydującemu się na „elektryka” koszty energii za pierwszy rok jego użytkowania. Na pierwszy ogień na rynek trafi kompaktowy SUV czyli XC40.

Volvo XC40 Recharge napędzane będzie dzięki dwóm silnikom (po jednym przy każdej osi) zapewniającym łącznie 408 KM mocy i 660 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a napęd zostanie przekazany na cztery koła. Samochód ma się rozpędzać do 100 km/h w 4,9 sekundy. Producent deklaruje zasięg na około 400 kilometrów, a akumulatory o pojemności 78 kWh (instalacja 400 V) do 80% pojemności mają się naładować w 40 minut przy korzystaniu z szybkiej ładowarki CCS.

Szwedzki producent zaznacza, że XC40 Recharge będzie pierwszym samochodem, w którym będzie można skorzystać z nowego, jeszcze bardziej zintegrowanego z pojazdem systemu Android opracowanego wspólnie z Google. Oznacza to, że system będzie regularnie automatycznie się aktualizował, oraz że nie zabraknie dostępu do sklepu Google Play, asystenta głosowego Google (który ma obsługiwać na przykład klimatyzację) czy też map.

Foto: Volvo